2011. október 19., szerda

1.LÉPÉS az életmódváltás előtt.




1. lépés A NAGY   életmódváltás előtt.




Változik az életkor, változik a test? Hogyan edzünk, étkezzünk életkorunk előrehaladtával úgy, hogy ne egy ortopédus statisztikáját, hanem egészségünket építsük - erről szól ez a blog. Edzéstervek, módszerek és étkezési tervek, amelyeket megosztok Veletek - 20 év edzői tapasztalatát -, remélem sokak örömére!

1. LÉPÉS: az életmódváltás előtt




Születésünktől halálunkig anatómiai, élettani és akár mentálhigiénés változáson megyünk keresztül, amit egy mozgásprogram és egy életmódprogram kialakításánál feltétlenül figyelembe kell venni. Más módszerekkel dolgozunk gyerekekkel, másképpen a középkorúakkal, és az idősödő szervezet változásai is egészen más megközelítést igényelnek.

1. ábra



Ezért tartom helytelennek, ha a divatos torna DVD szomszédasszonyról barátnőig jár, legyen az 20 éves  vagy 60, mindenki csinálja, és ugyanilyen hiba divatos fitness órákat mindenki számára hirdetni - hiszen ahány ember, annyiféle egészségi  problémával küzd. 
Ne gondoljunk nagy betegségekre. Elegendő csupán egy lábboltozati probléma. Ha egy híd rosszul van felépítve, a híd terhelés alatt összedől.

Na, ugyanez vonatkozik a lábra is. Elég egy minimális boltozati probléma ahhoz, hogy laza kocogó programunk rövid úton ortopédusnál végződjön.
Az ülőmunka mellékhatásaként gyenge has- vagy gerincfeszítő izomzat, enyhe túlsúly alakul ki, hogy a komolyabb szív- és érrendszert vagy csontrendszert érintő változásokat ne is említsem. 

Kérdezem én, hogyan lehet ezeket az embereket egy csoportban, mondjuk, egy zsírégető órán edzeni ?
A válaszom az, hogy állapotfelmérés nélkül TILOS !


Nézzük meg a 2. ábrát, ahol feketén-fehéren látszik, hogy  a csonttömeg csökkenése 30 éves kor fölött velejárója az életünknek.
Tehát az az edzésmódszer, ami bevált 20 évesen, nem biztos, hogy 30 fölött is működik egészségmegőrző módszerként.

A 30 fölöttiek edzésprogramjának kialakításánál figyelembe kell venni azt is, már nem biztos, hogy szív- és érrendszerünkben nincsenek koleszterin lerakódások, plakkok, melyek nem csak hogy okozói lehetnek a magas vérnyomásnak, hanem nagyobb statikus terhelésnél leszakadva az érfalról bizony - jobb esetben csak! - trombózist okozhatnak.
Tehát nem biztos, hogy az a jó megoldás, ha éppen leszaladunk több év kihagyás után a barátnővel fallabdázni, vagy a haverral focizni, vagy még rosszabb, ha régi ismerős edzésterve alapján a konditerembe súlyzózni, vagy a szomszédasszony ajánlásával az éppen divatos aerobic klub extra zsírégető tréningjére.

A 3. ábra azt mutatja, hogy 30 fölött mely betegségek szedik a legtöbb áldozatot, tehát ezekre a problémákra az edzésterv kialakításánál fel kell készülni. 






                                                                                                                   
A 4. ábra pedig a túlsúly és az elhalálozás összefüggéseit mutatja. 30 BMI érték fölött komoly rizikói vannak a testmozgásnak, érinti ez a csontrendszert, a keringési rendszert és a légző rendszert is.
A BMI (body mass index) kiszámolásának módja: testtömeg osztva a testmagasság négyzetével.






Tehát ha mozgásprogramban, vagy akár étkezési tervezésben gondolkodunk, érdemes az életszakasznak megfelelően gondolkozni. Életszakaszokból a táblázat szerint is van egy pár.





30 fölött az érettkor 1-es szakaszába lépünk, a már említett lehetséges rizikófaktorokkal.

Az első lépés minden esetben egy kardiológus  legyen, aki terheléses szívvizsgálattal, szükség szerint szívultrahanggal kiszűri a lehetséges kardiológiai problémákat, és tanácsot ad, merjük-e érpályáinkat statikus terhelésnek kitenni, vagy maradjunk a dinamikus, ciklikus mozgásoknál, mint a jól bevált nordic walking, power walking, vagy egyenletes tempójú bringázás.

A kardiológussal párhuzamosan belgyógyászati vizsgálat is szükséges, hiszen egy teljes labor eredményből a szakember számára sok minden kiderül. Magas koleszterin-, trigliceridszinttel szintén óvatosan, csak szakember irányításával szabad elkezdeni mozogni, a belgyógyászati betegségek (diabetes, pajzsmirigy funkciók zavara, bizonyos nőgyógyászati problémák, mint policisztás ovárium szindróma) megléte esetén pedig kötelező az orvos tanácsát kérni, és beavatni abba, hogy rövidesen tervszerűen mozogni fogunk.

A második lépés, az edzésprogram csak ezután következhet!

Figyelem! A cikk teljes tartalma a szerző, Szendrey Anna Mária tulajdonát képezi, előadásainak anyaga, ennek részleges vagy teljes felhasználása csak a szerző írásos engedélyével történhet!










2011. október 17., hétfő

Futni vagy nem futni - ez itt a kérdés...


Nagyon tetszik Diane Lee (neves fizioterapeuta) idézete, ami azt mondja:
"Nem futhatsz, hogy fitt legyél, hanem fittnek kell lenned ahhoz, hogy fuss."
Már gyakran használtam ezt a mondást előadásokon és cikkekben, mert nagy egyetértésben vagyok vele: egyszerű és lényegre törő.
Az gondolatot egy lépéssel tovább is vinném: nem hiszem, hogy a legtöbb nőnek tanácsos futni. Amikor ezt előadásokon elmondom, a női futók mindig bepöccennek. Bocsi, nem titeket féltelek, hanem az összes többi nőt. Ha futó vagy és egészséges, olvass tovább, de vedd észre, hogy te a kivétel vagy és nem pedig a szabály!
Most pedig még feketébb lesz a leves. Íme egy találós kérdés:
- Hogy néznek ki a női futók?
- Mint a férfi futók!

Gondolkoztál már azon, miért? Hadd avassalak be egy aprócska titokba: azok a nők, akik hosszú távon eredményesen futnak, már eleve futásra születtek. Úgy is néznek ki, mint a férfi futók. A jó női futók egyáltalán nem "asszonyos" alkatúak, és ez nem ok-okozati összefüggés, hanem természetes szelekció eredménye. A futástól nem lesz olyan cuki vékony testalkatod, sőt, ennek éppen az ellenkezője igaz -- vékony futó alkatnak kell lenned, hogy túléld a futást.
Miért mondom ezt? Két egyszerű okból: anatómia és fizika. A két kedvenc tudományágam. Bármennyire is próbálod és bármilyen egészségesen is eszel, a csontozatodon nem tudsz változtatni. A nők és a futás problémájának kulcsa egy fogalom, amit a sportorvostanban Q-szögnek hívnak. Nem untatlak a részletekkel, de a dolog lényege a következő: a szélesebb csípő szűkebb térddel jár.
Q-szög (Q-Angle)
A csípő térddel bezárt szöge problémákhoz vezet. A gondokat a megtett lépések száma felerősíti. Egy átlagos ember kb. 950 lépést tesz meg kilométerenként. Számold csak ki, hány lépés ez egy 5 km-es futás alatt! A futás lépésenként a testsúly 2-5-szörösének megfelelő erőt fejt ki erre a területre. Kell még több matek?
Térjünk vissza az elit női atlétánkhoz és vessünk egy pillantást a testére! Két dolgot figyelhetünk meg: keskeny a csípője és kicsi a melle. Persze lehetnek kivételek, de kétlem, hogy az igazi élsportolók közt lenne ilyen. Az egyik következtetés így szólhatna:
"Remek! Ha futok, akkor az én csípő- és mellbőségem is csökken!"
A másik, sokkal logikusabb pedig így:
"A széles csípőjű, nagymellű nőkből nem lesz jó futó."
Ez utóbbi logika azt is megmagyarázza, miért nincsenek 100 kilós tornászok és műkorcsolyázók. Fizika. A nagyobb test lassabban pörög. A természetes szelekció tehát kizárja ezeket.
Mi történik hát, ha egy "átlag" nő futásra adja a fejét? Statisztika lesz belőle. Fizikoterápiás páciens lesz belőle, ahogy az értelmetlen szélmalomharcot vívja. A szélesebb csípője, előnytelen Q-szöge lábfej- és jó eséllyel térdproblémákhoz vezet. A nehezebb testsúlya jelentősebb ütközéseket okoz és nagyobb erővel terheli meg a szervezetét. A nagyobb erőhatás megterheli az izomszöveteket és a mellet is. Tudsz követni? A végeredmény pedig "fájós és lógós" lesz "formás és kicsi" helyett.
A következtetés: a futás a legtöbb nő számára nem hasznos. Ha magas intenzitású edzésre vágysz, akkor kerékpár ergométeren eddz, használd a taposógépet, végezz CrossFit jellegű gyakorlat kombinációkat, de ne fuss!


UI: a legjobb a munka a kemény munka! Büntesd csak azt a biciklit, evezőgépet és taposógépet! Ne dőlj be a könnyebb eredményeket ígérő dolgoknak!

30 fölött....



Kedves Olvasóim !

Ez a blog azért jött létre, hogy segítséget nyújtsak 30 fölött mindazoknak, akik lépésről lépésre - szakember segítségével váltatnának életmódot. Ebben természetesen benne foglaltatik a helyes, személyre szabott -  ízületi deformitásokat is szem előtt tartó mozgásprogram, a tervszerű, és életkornak megfelelő étkezés és a kényeztető masszázsok , testkezelések széles tárháza.

Blogom segítséget nyújt majd kiigazodni a megannyi divatosnak mondott fitness trend , és sláger étkezési terv között. Részletesen tárgyalni fogom az életszakaszokat érintő anatómiai és élettani változásokat, és erre építem fel az általam ajánlott programot - legyen az fogyás, vagy csupán jobb közérzet kialakítás.
Remélem, hogy cikkeim segítségével gátat vethetünk a fitness mende mondáknak, és valós, a tudományt nem nélkülöző gondolattal közelebb viszek mindenkit fittségi céljának elérésében - 30 év fölött is !


Várlak szeretettel olvasóim között !